Fotolia_110829992_S.jpg

22/08/2017 0

Mis on lamatis?

Lamatised ehk naha ja aluskudede sügavad kahjustused tekivad peamiselt hõõrdumisest ning suuremast lokaalsest survest, mis langeb kehaasendist sõltuvalt teatud kehapiirkonnale.  Lamatised põhjustavad patsiendile palju valu ja kannatusi ning takistavad tihti ka põhihaigusest paranemist. Lamatise haavandid arenevad järk-järgult ning esmased sümptomid võivad tekkida kõigest 2-4 tunni jooksul.

Kellel tekivad lamatised?

Igaüks, kes püsib pikka aega liikumatuna ühes asendis ja ei ole suuteline ilma kõrvalise abita oma keha asendit muutma, on suuremas ohus lamatiste tekkeks. Kõige suurem risk lamatiste tekkimiseks on ratastooli kasutajatel ja pikka aega voodis lamavatel haigetel.

Kui patsiendil on lülisamba trauma või vigastus, mõni neuroloogiline haigus või isegi raskekujuline diabeet, siis on naha tundlikkus häiritud ja inimene ei tunne ise valu ega ebamugavustunnet ning lamatiste risk suureneb. Korrigeerimata kehaasend ja ebapiisav hügieen on välised riskitegurid, mis mõjutavad lamatiste tekkimist.

 

Miks lamatised tekivad?

Pidev surve ühele kehapiirkonnale

Kehapiirkondades, mis on pikka aega olnud kehaosa raskuse all, häirub vere- ja ainevahetus. Ilma piisava verevarustuseta tekib kudede kahjustus ja tekib lamatis.

Hõõrdumine

Teatud patsientide jaoks, kellel õrn nahk, väike kehakaal ja halb verevarustus võib voodis või ratastoolis nihutamine, keeramine ja liigutamine nahka tõsiselt kahjustada ning tekkida lamatised.  Liigset hõõrdumist põhjustab ratastoolis istumine, kui asendi hoidmiseks puudub jõud ja tasakaal ning voodis poollamavas asendis olemine ja vajumine voodis alla jalutsi suunas.  

Teised riskitegurid:

 • Vanus – vanemas eas muutub nahk õrnemaks ja kaitsetumaks.
 • Vähenenud valutundlikkus – põhjustatud lülisamba vigastusest või muudest haigusest.
 • Alatoitumus – valgu, c-vitamiini ja tsingi puudus kehas.
 • Vaimse seisundi halvenemine – võib olla tingitud haigusest, vigastusest või ravimitest ja seetõttu on lamatisi ennetavate meetmete kasutamine raskendatud.
 • Uriinipidamatus ja higistamine – muudavad naha niiskemaks, mis suurendab naha hõõrdumist.
 • Veresoonkonna haigused, diabeet ja suitsetamine.

 

Kuhu lamatised põhiliselt tekivad?

Lamatised tekivad tüüpiliselt nendesse kehapiirkondadesse, kus luid katab kõigest õhuke nahakiht.

Voodis lamades:

 • pahkluud
 • kannad
 • õlad
 • tuhara- ehk sakraalpiirkond
 • peaalune kuklapiirkond

Ratastoolis:

 • tuharad ja ristluupiirkond
 • selg
 • abaluud
 • puusapiirkond
 • küünarliigesed ja kannad

Füsioterapeudi nõuanded lamatiste ennetamiseks

Lamatiste ennetamisel on kõige olulisem just patsiendi asendi sage ja regulaarne muutmine. Õigesti valitud meetmete ja abivahenditega saab patsient ise, tema lähedased ja meditsiinitöötajad märkimisväärselt vähendada lamatiste tekkimist ja süvenemist.

 1. Nihuta ja kergita end sagedasti. Kasutades ratastooli, püüa end nihutada iga 15 minuti järel. Lamaja haige puhul tuleks asendit muuta iga kahe tunni tagant. Kui voodihaige vajub voodi jalutsisse, siis see võib tihti olla tingitud sellest, et voodi peatsiosa on tõstetud liiga kõrgele (peatsiosa on soovitav tõsta kuni 30 °).
 2. Jälgi naha seisundit tähelepanelikult iga päev. Patsiendi nahk tuleb hoida terve ja kuiv.
 3. Tõsta end, kui see on võimalik. Kui ratastoolikasutajal on ülakehas ja kätes piisavalt jõudu, tuleks teha ratastoolis istudes „kätele tõuse“  harjutust.Ttoeta käed käetugedele, kergita keha istmelt üles, kandes osa keharaskusest kätele. Harjutusi saab edukalt teha nii voodis kui ka ratastoolis.
 4. Kasuta spetsiaalseid abivahendeid, et muuta patsiendi asendit ja vähendada nihkumist (libilina, libilaud, asendipadjad jms).
 5. Vaadake üle oma ratastooli kohandamisvõimalused. Mõnedel ratastoolidel on võimalik muuta istme ja seljatoe kallet, mille regulaarne muutmine aitab lamatiseriski vähendada.
 6. Kasuta spetsiaalset lamatisi ennetavat ratastoolipatja. Ratastooli padi leevendab survet ja aitab keharaskusel ühtlasemalt jaotuda terve padja ulatuses ning tagab parema kehaasendi.
 7. Jälgige, et voodipesu oleks kuiv ja ilma kortsudeta.
 8. Oluline roll on ka toitumisel ja rohkel joogiveel.

 

Lamatiste ennetamine ja ravi

Lamatiste ennetamine on kergem kui ravimine, kuigi ka ennetamine on paras väljakutse. Isegi suurepäraste ravimite ja hooldustööga on raske lamatisi ennetada, eriti kõrge riskiastmega lamajatel haigetel.

Kui teil on kahtlus, et hooldatava nahale on tekkinud lamatis, tuleb sellest koheselt rääkida oma arstile. Lamatised diagnoosib visuaalse vaatluse põhjal arst.  Arst koostab anamneesi ja teeb kindlaks lamatiste raskusastme. Kui patsient ei ole haiglaravil, annab arst juhised koduseks hoolduseks ja raviks.

Füsioterapeut oskab anda soovitusi kehaasendi muutmise ja lamatisi ennetavate abivahendite kohta.

 

Vajad nõu lamatiste ennetamise kohta?

Kui sul on küsimusi voodihaige asendi muutmise või spetsiaalsete lamatisi ennetavate toodete kohta, siis võta ühendust meie füsioterapeudiga.

Tellimine ja lisainfo:

Margit Mäll

margit@www.itak.ee

737 0093

tugikepp.jpg

21/07/2017 0

Tugikeppe kasutama hakates tuleks veenduda, et kodune keskkond võimaldab nendega turvaliselt ja mugavalt liikuda. Järgnevalt toome välja 4 kasulikku nõuannet, mille abil keppidega kodus liikumine ohutumaks muuta

1. Jälgi, et sul oleks liikumiseks piisavalt ruumi

Keppide kasutamisega sinu toepind laieneb ning sa vajad enda ümber rohkem ruumi. Kui tavapäraselt vajab inimene seismiseks 60 cm ruumi, siis keppe ja karke kasutades on ruumivajadus suurem:

 • ühte käimiskeppi kasutades umbes 70 cm
 • kahte käimiskeppi kasutades umbes 80 cm
 • kahte küünarkeppi kasutades umbes 90 cm
 • kahte kaenlakarku kasudes umbes 95 cm

Kas sinu kodus on piisavalt ruumi keppide või karkudega käimiseks? Vajadusel kutsu appi lähedased, et paigutada mööbel ümber nii, et seal vahel mahuks hästi liikuma. Mõnikord tuleb ohutu liikumise nimel kaaluda ka ebavajalikest asjadest loobumist.

 

2. Muuda uste avamine ja sulgemine lihtsaks

Kui tugikeppe kasutades on käed hõivatud või on neis jõudu vähe, võib tekkida raskusi samal ajal uste avamise ja sulgemisega.

Ustest käimist aitavad kergemaks muuta:

 • ukselingi ümber paigaldatav kate (nt vahtkummist), mis muudab lingi suuremaks ja lihtsamini haaratavaks, kui käes on jõudu vähe
 • uksestopperid, mis hoiavad uksi lahti (saadaval ehituspoodides)
 • ukselingi pikendus, mis võimaldab ukselinki vajutada ka küünarnukiga
  Ukselingi pikendust on võimalik ITAKist tellida.
  Tellimiseks võta ühendust: Eike Uibopuu, eike@itak.ee, 737 0098

 

3. Kasuta uksepakkude tasandamiseks lisamooduleid

Raskesti ületatavaid ja järske uksepakke saab tasandada hõlpsasti paigaldatavate lisamoodulite abil. Selliseid mooduleid on võimalik lisada ka treppidele ja muudele pindadale. 

           

Lisaks valmismoodulitele saab tellida erilahendusi, sealhulgas sellised, mis tõstavad kogu põrandapinna uksepakkudega samale kõrgusele.

Tellimine ja lisainfo:
Margit Mäll
margit@itak.ee
737 0093

 

4. Kasuta kinnitusabivahendeid, et sinu tugikepid ei kukuks

Et tugikeppe ei peaks põrandalt vaevaliselt üles korjama, saab kasutada abivahendeid nende kukkumise vältimiseks:

 • kepile kinnitatav käerihm ei lase abivahendil käest maha kukkuda, kui tekib hetkeliselt vajadus käsi mõneks muuks tegevuseks kasutada (nt ukse avamiseks)
 • hoideklambrid, mille abil saab keppe ja karke kinnitada laua või voodiserva külge, hoiavad tugikeppe kindlalt paigal, et neid oleks võimalik vajadusel mugavalt haarata

          

 

IMGP0857-1200x798.jpg

03/07/2017 0

Liikumisabivahendit tuleks aeg-ajalt hooldada, et see täidaks enda funktsiooni, oleks turvaline ja peaks hästi vastu. Loe lähemalt, kuidas oma liikumisabivahendit töökorras hoida ning millal tuleks see hooldusesse või remonti viia. 

Kuidas hoida liikumisabivahend töökorras?

Liikumisabivahendi töökorras hoidmine ja selle eluea pikendamine algab sihipärasest kasutamisest. Allpool toome välja ka mitmeid muid olulisi tähelepanekuid, mida on kasulik silmas pidada abivahendi igapäevasel kasutamisel.

Ratastoolid, rulaatorid ja tugiraamid, lastekärud

Suure rattaga õueraam erivajadustega lastele

RATTAD

 • Hoia rattad puhtana! Kui rattavõllide ümber koguneb karvu, tuleks neid sealt regulaarselt eemaldada. Vastasel juhul on oht, et karvad rikuvad laagreid ja ratas ei veere enam vabalt.
 • Veendu, et kummides oleks õige rõhk! Tühjade kummidega ei pea üldjuhul ka pidurid. Liiga täis kummid võivad aga minna katki.
 • Jälgi rattamustri kulumist! Kui muster on kulunud, siis muutub ratas libedaks. Kulunud rehvid tuleb lasta välja vahetada.
 • Jälgi, et kodarad oleksid terved! Katsu aeg-ajalt kodaraid ja veendu, et nende hulgas ei oleks väga lõtvasid ja katkiseid.

PIDURID

 • Veendu, et pidurid oleksid töökorras! Abivahendiga liikudes pidurdatakse hoo maha võtmiseks sageli ning selle tõttu võivad pidurid ajaga kuluda ning vajada pingutamist või välja vahetamist.
 • Ära kasuta ratastooli pidureid sõidu ajal! Ratastooli pidurid ei ole mõeldud kasutamiseks sõidu ajal ning seda tehes kuluvad väga kiiresti nii piduriklotsid kui ka kummid. Seisupidureid võib kasutada vaid ratastooli fikseerimiseks, kui ratastool on juba seisma jäänud. Liikumisel ja seismajäämisel peab toolis istuja kasutama ratastel asuvaid rõngaid.
  NB! See ei kehti transporttoolide kohta, millel polegi suuri veorõngastega rattaid. Sellistel toolidel on tavaliselt pidurilingid lükkamissangadel ja abistaja võib neid pidureid kasutada ka sõidu ajal.

ISTMED

 • Hoia selja- ja istmekatted puhtana! Eemaldatavaid istmekatteid saab mugavalt pesumasinas pesta.
 • Jälgi, et istmenahad ei oleks liigselt välja veninud! Välja veninud istmenahad ei pruugi tagada õiget istumisasendit.

RAAM

 • Hoia raam puhtana! Raami puhastamine niiske lapiga ei võta sugugi palju aega.
 • Jälgi, et raamil poleks mõrasid! Kui abivahendit kasutatakse tihti rasketes tingimustes (nt treppidel, kõrgetel äärekividel) tuleks kontrollida võimalikke mõrasid raamil, eriti keevituskohtade läheduses. Katkise raamiga abivahend ei ole turvaline.

AKU

 • Pane elektrilise abivahendi aku alati pärast sõitmist laadima! Akud vajavad regulaarset laadimist isegi siis, kui abivahendit pikemat aega ei kasutata. Vastasel korral võivad need lakata korralikult töötamast ning sellisel juhul tuleb aku uue vastu välja vahetada.

 

Kepid, kargud, ratasteta käimisraamid

Küünarkargud ja küünarkepid

 • Jälgi, et kummiotsa muster ei oleks liiga kulunud! Abivahend võib muutuda libedaks ja siis ei ole sellega enam turvaline liikuda.

 

Millal vajab abivahend hooldust?

Hooldamata abivahend ei täida hästi enda funktsiooni ning ei pruugi olla turvaline.

Vii enda liikumisabivahend hooldusesse, kui:

 • sellega on raske liikuda
 • pidurid ei tööta enam hästi
 • rattakummide muster on kulunud ja need on muutunud libedaks
 • ilma ratasteta abivahendil on kummiotsa muster kulunud ja see on muutunud libedaks
 • raamil esineb mõrasid
 • rattakodarad on lõdvad või katkised
 • aku ei tööta hästi

 

Too abivahend hooldusesse või remonti

Nii isiklikke kui meilt laenutatud invaabivahendeid saab tuua hooldusesse ja remonti kõikidesse ITAKi teeninduspunktidesse. Selleks võta ühendust endale lähima teeninduspunktiga või mine koos abivahendiga kohale. Vajadusel saab tehniku ka koju kutsuda – sellega kaasneb täiendav transporditasu.

Tartus, Jõhvis ja Narvas on kohapeal olemas abivahendi tehnikud. Väiksemate tööde korral võib abivahendi tagasi saada isegi tunni jooksul või samal päeval, olenevalt töö mahust ja tehniku ajalistest võimalustest. Kindluse ja mugavuse mõttes soovitame hoolduseks aja broneerida. Aeganõudvamate tööde puhul pakume hoolduse ajaks asendustoodet ning võtame ühendust niipea, kui remont on valmis.

Jõgeva, Põlva, Võru, Valga ja Viljandi teeninduspunktidesse pöördudes võib remont veidi kauem aega võtta, kuna keerulisemateks töödeks saadetakse abivahendid suurematesse teeninduspunktidesse. Ooteaja pärast pole aga põhjust muretseda, kuna hoolduse ajaks anname kliendile kasutada asendustoote või võimalusel vahetame remontivajava abivahendi uuema vastu välja.

 

Meilt laenutatud abivahendile on hooldus ja remont tasuta

ITAKist laenutatud abivahenditele on hooldus ja remont meie teeninduspunktides tasuta. Tehnikut saab ka koju kutsuda, kuid sellisel juhul lisandub kokkuleppeline transporditasu.

Kui laenutatud abivahend on juba pikalt kasutusel olnud, kulunud ja ei täida enam hästi oma funktsiooni, on võimalik see tasuta välja vahetada uuema ja turvalisema vastu.

Isikliku abivahendi remont on tasuline ning selle hind sõltub konkreetsest tööst.

 

Vajad tehnilist nõu?

Kui sul on enda abivahendi tehnilise seisukorra või varuosade kohta küsimusi, võta ühendust meie abivahendi tehnikutega.

Pesukaitsmed-meestele.jpg

03/07/2017 0

Põiepidamatuse probleem on meeste seas tegelikult väga levinud – iga kümnes mees kannatab mingil eluperioodil uriinipidamatuse all ning sellega seoses võivad vajada spetsiaalseid abivahendeid.

Meeste uriinipidamatusel võib olla mitmeid põhjuseid, kuid üks levinumaid on suurenenud eesnääre. Kõige sagedamalt esinev uriinipidamatuse sümptom on pidev tilkumine. Mehed võivad vajada spetsiaalseid sidemeid vanuse kasvades ning ajutiselt ka pärast eesnäärme lõikust. Uriinipidamatusel on meeste elukvaliteedile suur mõju ning on oluline, et pidamatuse korral kasutatakse spetsiaalselt selleks mõeldud sidemeid. Meeste uriinipidamatuse sidemed on diskreetsed, lasevad õhku läbi ning hoiavad eemal ka ebameeldiva lõhna.

Meestele mõeldud uriinipidamatuse sidemeid on erinevaid

Väiksema uriinipidamatuse kaitseks sobivad õhemad pesukaitsed. Õhuke ja musta värvi side Tena Men Level 0 on väga diskreetne ning kaitseb kindlalt tilkade ja juhuslike lekete eest. Suurema uriinipidamatuse korral on hea kasutada suurema imavusega sidemeid. Spetsiaalselt meestele on loodud ka imav aluspesu, mis näeb välja ja on ka kandmisel nagu tavaline aluspesu.

Meeste diskreetne hügieeniside      Meeste õhuke pesukaitse      Meeste imavad püksid

Õhuke ja diskreetne pesukaitse          Suurema imavusega side                 Imavad püksid

Miks on oluline kasutada spetsiaalseid uriinipidamatuse sidemeid?

Meeste sidemete kuju on mõeldud just spetsiaalselt meeste keha jaoks. Sidemed on diskreetsed ning ei ole riiete all märgatavad. Uriinipidamatuse sidemetel on kleepriba, mis kinnitab sideme kindlalt aluspesu külge, nii et saate muretult oma toimetusi jätkata. Paljud sidemed on pakitud mugavalt ühekaupa, mis muudab nende kaasaskandmise ja äraviskamise diskreetseks.

Anatoomilise kujuga side järgib kehakontuure ja liibub kindlalt keha vastu, tagades terveks päevaks mugava, kuiva ning kindla enesetunde.

URIINIPIDAMATUSE SIDEMED-DISKREETNE JA MUGAV LAHENDUS MEESTELE!

Riikliku soodustuse leiate infot siit!

Erinevate toodetega saab tutvuda e-poes või teeninduspunktides.

 

Fotolia_65493628_M-1024x682.jpg

03/07/2017 0

Puusaliigese vahetuse operatsiooniks tuleks põhjalikult valmistuda. Erinevad abivahendid aitavad muuta taastumisprotsessi peale operatsiooni turvaliseks ja mugavaks.

Küünarkargud aitavad hoida tasakaalu

Kunstliigesega käima õppimiseks ja taastusraviks on esimesena tarvis küünarkarke või kaenlaaluseid karke. Karkudega käimine võib olla vajalik kuni kuue nädala vältel. Küünarkarkude pikkus on reguleeritav vastavalt kasutaja pikkusele ning selle otsas on naturaalsest kummist otsik, mis on libisemisvastane ja lihtsasti vahetatav. Karkudega kõndimise täpsed juhised annab arst või füsioterapeut. Küünarkarke on võimalik nii osta kui ka laenutada.

Küünarkargud pehme käepidemega

Wc poti kõrgendus vähendab koormust istumisel

Peale puusaliigese operatsiooni on kindlasti vajalik ka WC poti kõrgendus. WC kõrgendus aitab vältida liiga madalale istumist. WC kõrgendusi on lihtne paigaldada ning need sobivad kõikidele tualetipottidele. WC kõrgendus koos käetugedega pakub lisatuge tualetitoimingutel. Potikõrgenduse käetoed on üldjuhul ülestõstetavad ja vajadusel eemaldatavad.

WC kõrgendus käepidemetega

Dušitool/vanniiste tagab turvalisuse pesemisel

Operatsioonijärgse taastusravi ajal on soovitav pesemistoiminguid teha istuvas asendis. See on oluline, et vähendada kukkumisriski ning ohtu kunstliigesele.  Kui kodus on dušinurk, siis tuleks pesemisel kasutada spetsiaalset dušitooli. Dušitooli kõrgust saab kergesti reguleerida, see on kerge ning lihtsasti puhastatav. Vannis pesemiseks on hea kasutada vanniistet. Vanniistet saab paigaldada nii vanni sisse kui ka äärele. Seljatoega vanniistmed muudavad pesemistoimingud veelgi turvalisemaks.

dušiiste pikliku käepidemega

Sukajalgatõmbaja väldib liigset painutust

Puusaliigese operatsiooni järgselt võib vaja minna ka abivahendit, mis abistaks sukkade ja sokkide jalgapanekul. Sokke on väga mugav jalga panna just selle spetsiaalse abivahendi abil. Sukajalgatõmbajal on kitsenev jalaosa ning abivahend on hõõrdumist vähendavast materjalist. Soki panemine abivahendile on lihtne ning jalg libiseb materjalil sujuvalt. Sukajalgatõmbaja väldib puusaliigese liigset painutust ning ühtlasi vähendab ka kukkumisohtu sokkide jalgapanemisel.

Sokkide jalgatõmbaja

Haarats aitab ulatuda esemeteni

Puusaliigese vahetamise järgselt tuleks vältida madalale kummardumist ja kõrgele küünitamist. Haaratsi abil ulatute ka maas või kõrgel olevate esemeteni. Haaratsi pöörlev pea võimaldab asju haarata ilma rannet pingutamata. Haaratsi tugev konstruktsioon muudab selle vastupidavaks ning võimaldab tõsta ka raskemaid esemeid. Lisaks on strateegilised kohad kollase värvusega, et ka vaegnägijatel oleks lihtsam esemeid haarata.

Haarats esemete haaramiseks

Riikliku soodustuse kohta lugege infot siit!

Kõiki abivahendeid saab osta mugavalt meie veebipoest või teenindupunktidest.

IMGP1032-1200x798.jpg

03/07/2017 0

Vererõhk võib väikese aja jooksul palju varieeruda ja see sõltub paljudest erinevatest teguritest. Vererõhk on tavaliselt madalam suvel ning kõrgem talvel. Vererõhk muutub koos õhurõhuga, sõltub füüsilisest koormusest, emotsionaalsest erutusest, pingetest ja toitumisest. Narkootikumide ja alkoholi tarbimine ning suitsetamine avaldavad vererõhule väga suurt mõju. Isegi vererõhu mõõtmise protsess arsti juures tõstab paljudel inimestel vererõhku, seega kodus vererõhu mõõtmise tulemused võivad erineda paljuski arsti juures mõõdetud tulemustest.

Vererõhk kipub madalatel temperatuuridel tõusma, seega mõõtke vererõhku toatemperatuuril ~20° C. Kui vererõhu aparaat on jäänud külma kätte, hoidke seda vähemalt 1 tund toasoojas enne kasutamist, vastasel juhul võivad olla mõõtmise tulemused valed. Päeva jooksul võib tervel inimesel mõõtmiste vahe olla 30-50 mmHg süstoolsel rõhul ja 10 mmHg diastoolsel rõhul. Vererõhu sõltuvus erinevatele faktoritele varieerub inimestel erinevalt. Seega on soovitatav pidada märkmikku vererõhu mõõtmise tulemustega. Ainult arst oskab analüüsida teie vererõhu mõõtmistulemuste varieerumise tendentse.

Südameveresoonkonna ja mõnede teiste haiguste puhul, mille puhul on vaja vererõhku tihedalt jälgida, mõõtke vererõhku arsti poolt kindlaks määratud aegadel. Rohtude võtmist peaks välja kirjutama vaid raviarst.

Vererõhu mõõtmistulemuste täpsus sõltub manseti sobivusest teie õlavarrega.

Mansett ei tohiks olla liiga suur ega liiga väike. Nõrga pulsisageduse ja südame rütmihäiretega patsientidel võib olla täpne vererõhu mõõtmine raskendatud. Sel juhul konsulteerige oma arstiga elektroonilise seadme kasutamise osas.

Täpseima tulemuse saamiseks on soovitatav vererõhu mõõtmise ajal mitte rääkida.

Mõõtke oma vererõhku rahulikus ja mugavas keskkonnas toatemperatuuril. Ärge sööge tund aega enne vereõhu mõõtmist. 2 tundi enne mõõtmist ei tohiks suitsetada ega alkoholi tarvitada.

Oodake mõõtmiste vahel kolm minutit, et veri taastaks oma ringluse. Täpsema vererõhu määramiseks on soovitatav teha kolm järjestikuse mõõtmise rida ja kasutada keskmist väärtust.

IMGP0970.jpg

03/07/2017 0

Väiksemate vigastuse korral vajatakse abivahendit lühiajaliselt

Jalaluumurru või muu sarnase vigastuse järgselt vajatakse tavaliselt karke või küünarkeppe vaid mõneks päevaks või nädalaks. Seega pole vaja invavahendeid endale koju seisma osta. Karkude ja küünarkeppide laenutus maksab 0,24 € päevas . Mugavam on kargud endale vajaminevaks perioodiks laenutada ning pärast kasutusvajaduse lõppu ettevõttesse tagastada, siis ei jää abivahendid kasutuna seisma.

Abivahendit laenutades on remont ja hooldus tasuta

Erinevate invaabivahendite laenutamise üheks suureks plussiks on remondi ja hoolduse võimalus. Laenutades näiteks ratastooli või elektrilist hooldusvoodit on väga tähtis, et abivahend töötaks korralikult ning oleks hooldatud. Invaabivahendite laenutamise korral saate alati pöörduda OÜ ITAK teeninduspunkti ning meie mehaanikud vaatavad teie abivahendi üle. Vajadusel ja võimalusel teostatakse hooldusremonti ka kodus. Ükskõik, kas mure on ratastooli kummide pumpamisega või hoopis hooldusvoodi reguleerimisega, siis meilt laenutatud abivahendile on remont ja hooldus abivahenditele tasuta.

Tervisliku seisundi muutudes vajatakse uut abivahendit

Kui inimese tervislik seisund kas paraneb või halveneb, võib muutuda ka abivahendi vajadus.  Näiteks kui käimisraamiga liikumine on muutunud raskemaks ning vaja võib minna juba ratastooli, siis abivahendit laenutades saate kergesti selle ümber vahetada. Sel juhul valitakse koos spetsialistiga uus ja sobiv abivahend. Kui olete aga abivahendi endale välja ostnud, peate muretsema veel uue abivahendi ning vana võib jääda kasutuna seisma.

Abivahendi laenutamine on soodsam kui ostmine

Invaabivahendeid on võimalik laenutada ka riigipoolse soodustusega. Paljude keerulisemate abivahendite, nagu ratastoolide, elektriliste hooldusvoodite ning tugiraamide müügihinnad võivad olla väga kõrged. See tähendab, et abivahendit ostes peate välja käima korraga suurema summa. Invaabivahendit laenutades maksate renti iga kuu eest. Näiteks rulaatori sooduslaenutus maksab 2,40 € /30 päeva.  Sageli on invaabivahendi laenutamine  majanduslikult mõttekam ja murevabam.

Lisainfot invaabivahendite laenutamise kohta küsi numbril 737 00 70!

Fotolia_78891093_M-1024x682.jpg

03/07/2017 0

Kodustes tingimustes enda treenimine ja vormis hoidmine on väga kerge ning selleks ei pea kulutama suuri summasid kallitele treeningvahenditele. Alustamiseks sobivad väga hästi ka soodsamad ja lihtsamad vahendid. 

1. TASAKAALUPADI

Tasakaalupadi on hea abivahend, mis parandab kehaasendit, tasakaalu ja koordinatsiooni. Vanemaealistel aitab tasakaalupadi edukalt oma süvalihaseid treenida, ennetab ja vähendab seljavalusid. Harjutuste sooritamine tasakaalupatja kasutades parandab kehatunnetust ja vähendab kukkumise riske.

Kuna tasakaalupadjal on üks pool kaetud väikeste nagadega, saab seda kasutada ka jalataldade massaažiks. See parandab jalgades vereringet, lihased lõõgastuvad ning lihaspinge väheneb.

2. VÕIMLEMISPALL

Võimlemispall on täispuhutav pall kehaliste harjutuste sooritamiseks. Võimlemispalliga harjutuste tegemine aitab tugevdada kehalihaseid, parandab kehahoidu ning ühtlasi aitab see ennetada seljavalusid. Võimlemispalli tuleks kasutada siseruumides tasasel pinnal ning veenduge, et ümberringi on piisavalt vaba ruumi.

On väga oluline, et võimlemispall oleks just teile õige suurusega. Kõige sobivaim võimlemispall on selline, millel istudes on puusad samal tasemel või veidi kõrgemal kui põlved. Võimlemispallil on võimalik teha hulgaliselt erinevaid harjutusi, millega saavad hakkama nii noored kui ka vanemaealised.

3. KUMMIST VÕIMLEMISLINT

Kummist võimlemislint on elastne ja veniv ning väga efektiivne võimlemisvahend kodus kasutamiseks. Võimlemislint aitab tugevdada peaaegu kõiki lihasrühmi, venitada lihaseid ja parandab ka painduvust. Soovitatav on kasutada vähemalt 2 m pikkust kummilinti. Võimlemislintide tugevusi eristatakse värvidega.

4. MASSAAŽIPALL/MASSAAŽIRULL

Massaažipallid ja erinevad massaažirullid on väga head treeningvahendid massaažiks, käte tugevdamiseks ja jõu arendamiseks. Nagadega massaažipalli on hea käes pigistada või jalataldade all rullida. See tegevus lõdvestab lihaseid ja aitab pingeid maandada. Massaažipall aitab parandada kätes ja jalgades liikuvust ning ühtlasi ergutab vereringet.

5. MASSAAŽIMATT JALGADELE

Uuringutulemused kinnitavad, et jalamassaaži matil kõndimine alandab vererõhku ja parandab üldist kehalist liikuvust ning tasakaalu. Jalataldade massaaž stimuleerib jalatalla närve ning selle kaudu kiireneb keha ainevahetus ja vereringe, see omakorda aitab võitu saada väsimusest, leevendab närvivalu ja lihasväsimust, stimuleerib soolte tööd ja tugevdab immuunsüsteemi.

Massaažimatt ei põhjusta kõrvalmõjusid ning mõjub hästi nii noorte kui ka vanemate inimese enesetundele. Massaažimatti võib kasutada kõikjal, nii siseruumides kui välistingimustes tasasel pinnal. Massaažimati kasutamine parandab jalgade verevarustust ja seetõttu avaldab positiivset mõju nii kehale kui vaimule.

 
IMGP0835.jpg

03/07/2017 0

Pikemaajaliste ratastooli kasutajate jaoks mängib funktsionaalselt õige istumisasend väga suurt rolli. Õige istumisasend aitab säilitada pikemaajalisel istumisel mugavust ning vähendab vajadust tihti asendit muuta. Lisaks sellele aitab õige istumisasend parandada töövõimet ning ära hoida deformatsioonide ja nahakahjustuste teket.

Lisaks kohandatud ratastoolile on väga olulised ka erinevad abivahendid, mis aitavad istumisasendit veelgi parandada.  Meie leiame, et kõige olulisem ja elementaarsem abivahend on:

 

Spetsiaalne ratastoolipadi

Spetsiaalselt valitud ratastoolipadi aitab leida ratastooli kasutajale mugava ja stabiilse istumisasendi ning vältida nahakahjustuste teket. Lamatiste tekkimise oht ratastoolikasutajate hulgas on väga kõrge ning seetõttu on ka korralik istmepadi ratastoolis inimeste jaoks hädavajalik.

 

Jäik seljatugi aitab asendit kohandada

Jäik seljatugi tagab kasutajale pikema kasutamise korral mugava asendi. Seljatugi pakub ratastooli kasutajale erinevat toetust nii rindkere ala, kesk,- ja ülaosale, abaluudele ja õlgadele.  Suurem kehatüve toetus aitab igapäevatoimetustega paremini ja mugavamalt hakkama saada.

 

Küljetugi/küljetoed

Kui seljatoest ei piisa ning inimene vajab lisatoetust, siis on võimalik lisada seljatoele erinevaid küljetugesid. Küljetoe kasutamine annab lisatoetuse erinevates ekstreemsetes olukordades või siis, kui seljatoe funktsionaalsuset ei piisa.

 

Peatugi

Harvem läheb istumisasendi kohandamisel vaja peatuge. Peatuge kasutatakse siis, kui inimesel on raskusi iseseisvalt pea hoidmisega või kui ei suudeta seda teha pikemat aega.

 

Lisapolsterdused

Sügava nimmenõgususe või deformatsiooni korral võib vaja minna veel erinevaid lisapolsterdusi. Külgede ja nimmepiirkonna polsterdused võivad olla vajalikud ka siis, kui ratastooli seljatugi ei paku piisavat kohandusvõimalust.

 

Ratastooli kasutaja jaoks mängib kindlasti olulist rolli kohanduste lihtsus.  On väga oluline, et hiljem oleks inimesel võimalik lisasid kergesti eemaldada ja vajadusel uuesti külge panna. Meie tootevalikus on lai valik Kanada firma Dynamic tooteid, millega on võimalik ratastooli kasutaja istumisasendit sobivalt kohandada. Kohandustega tegelevad meie spetsialistid, kes lähtuvad kasutaja funktsionaalsusest ja temalt saadud tagasisidest.

Kõikide toodetega saate tutvuda ITAKis, kus vajadusel aitavad kohandamisel ka meie füsioterapeut ja abivahendi tehnik.

1009348_283462838467096_1374040104_o-1024x764.jpg

03/07/2017 0

Minule, kui igapäevasele ratastoolikasutajale on väga tähtis, et mu ratastool oleks puhas, tehniliselt korras ja liiguks võimalikult kergelt. Selleks ei pea tegema midagi keerulist.

Hoia ratastool puhtana

Ratastooli raami puhastamine niiske lapiga ei võta sugugi palju aega. Samuti on pestavad ka selja- ja istmekatted. Tähelepanu peab pöörama ka ratastele. Kui rattavõllide ümber koguneb karvu, peaks neid sealt regulaarselt eemaldama, vastasel juhul on oht, et karvad rikuvad laagreid ja ratas ei veere enam vabalt.

Rattad

Veendu, et kummides on õige rõhk. Tühjad kummidega ei pea üldjuhul ka pidurid ja liiga täis kummid võivad minna katki. Katsu aegajalt ka kodaraid ja veendu, et ei nende hulgas ei oleks väga lõtvasid ja katkiseid.

Pidurite kasutamine

Pea meeles, et ratastooli pidurid ei ole mõeldud kasutamiseks sõidu ajal. Seda tehes kuluvad väga kiiresti nii piduriklotsid kui ka kummid. Seisupidureid võib kasutada vaid ratastooli fikseerimiseks, kui ratastool on juba seisma jäänud. Liikumiseks ja seismajäämiseks peab toolis istuja kasutama ratastel asuvaid rõngaid.
Pidurite kasutamine sõidu ajal ei kehti aga transporttoolide kohta, millel polegi suuri, veorõngastega rattaid. Sellistel ratastoolidel on tavaliselt pidurilingid lükkamissangadel ja abistaja võib neid pidureid kasutada ka sõidu ajal.

 

Ratastooli katted

Tähelepanu võiks pöörata ka ratastooli katetele. Istme- ja seljatoenahad peaksid olema ilusti pingul, mitte välja veninud.
Kui ratastooli kasutatakse tihti rasketes tingimustes (liikumine treppidel, kõrged äärekivid) võiks kontrollida ka võimalikke mõrasid raamil, eriti keevituskohtade läheduses. Katkine ratastool ei ole turvaline!

Kui leiad, et sinu või su lähedase ratastool vajaks hooldust või remonti, võta meiega ühendust!

Kasuta ratastooli sihipäraselt ja heaperemehelikult!

Tõnis Vihmand

OÜ ITAK

Ringtee 1, Tartu
Faks: 737 0097
Reg nr.: 10240389
a/a: EE072200221005106296 Swedbank

KMK nr.: EE100660638

© 2017 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD

Krudin