Kuidas vähendada hooldaja koormust voodihaige asendi muutmisel?

03.07.2017
voodihaige-liigutamine-1200x600-1200x600.jpg

Meie abivahendikeskusesse pöördutakse tihti murega, et hooldatavat lähedast on voodis raske liigutada ning tema asendi sage muutmine koormab hooldaja enda tervist. Asendi muutmisel abistamine on väga oluline lamava haige puhul, kuna tegevusvõime langemise tõttu ei pruugi ta suuta seda ise piisavalt teha. Lisaks vajab lamaja asend muutmist igapäevastel hooldustoimingutel nagu mähkmete vahetamine ja pesemine, ning lamatiste tekke ennetamiseks.

Selles postituses tutvustame, milliste abivahendite ja võtetega on võimalik voodis lamajat liigutada nii, et see oleks hooldajale võimalikult lihtne  ja lamajale ohutu. 

LIBILINADE KASUTAMINE HOOLDAMISEL 

Kui hooldatav on näiteks libisenud voodis allapoole, on tema nihutamiseks hea kasutada libilina. Aseta libilina lamaja abaluude alla nii, et seda saaks kätega üles-alla liigutada. Torujas libilina võimaldab voodihaiget ilma tõstmata kergesti peatsisse liigutada. Pärast kasutamist tuleks nailonist libilina kindlasti hooldatava alt eemaldada, et vältida lamatiste tekkimist.

Voodihaige küljelt küljele pööramine on vajalik mähkmete vahetamisel, pesemisel ja asendi muutmisel ning selleks saab kasutada aasadega libilina. Libilina kasutades ei teki pööramisel nahale kahjustusi ja lamajat saab kerge vaevaga küljele keerata. Lisaks on aasadega kangast libilinal vedelikku imav osa uriinilekete kaitseks.

KASUTA SPETSIAALSEID LIBIKINDAID 

Voodihaige asendi muutmiseks sobivad ka libikindaid. Libikindad on mõeldud kasutamiseks väiksematel liigutamistel, näiteks lamaja asendi korrigeerimiseks, voodis ülespoole liigutamiseks ja survepunktide kontrollimiseks survet vähendavate patjade ja madratsite kasutamisel. Kinnaste välimine pind on libe, mis vähendab hõõrdumist käte libistamisel lamaja alla.

Libikindad asetatakse keha raskuspunktide alla ja seejärel libistatakse lamaja voodipeatsisse.

MILLELE VEEL TÄHELEPANU PÖÖRATA?

  • Selgita haigele, mida tegema hakatakse (võimalusel saab ta kaasa aidata).
  • Veendu, et lamaja ei jääks valveta voodi servale, kust ta võib maha libiseda.
  • Haiget liigutades vali ennast säästev kehaasend. Hoia jalad veidi harkis ja kõverdatult, et raskus jaotuks võrdselt mõlemale jalale. Selg peaks olema sirge.
  • Voodihaige liigutamisel seisa temale võimalikult lähedal, et tagada kindel toetuspind.
  • Vaata, et libilina ei satuks põrandale, kuna sellel võib kergesti libiseda.

VÕTA ÜHENDUST FÜSIOTERAPEUDIGA

Vajad nõu voodihaige liigutamisel ja lamatiste ennetamisel? ITAKi füsioterapeut Margit Mäll nõustab kliente Tartu teeninduspunktis. 

Margit Mäll
Tel.58 863 950
konsultatsioon@itak.ee

ITAK OÜ

Anna meile tagasisidet

JÄLGI MEID SOTSIAALMEEDIAS

© 2024 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD