Vererõhu mõõtmine – kuidas saada võimalikult täpsed tulemused?

03.07.2017
IMGP1032-1200x798.jpg

Vererõhu mõõtmine aparaadi abil on küll üsna lihtne, kuid kuidas mõõta seda nii, et tulemused oleksid võimalikult täpsed? Vererõhk võib väikese aja jooksul erinevate tegurite mõjul palju muutuda.

Näiteks on vererõhk suvel tavaliselt madalam kui talvel. Vererõhk muutub koos õhurõhuga, sõltub füüsilisest koormusest, emotsionaalsest erutusest, pingetest ja toitumisest. Lisaks avaldavad vererõhule väga suurt mõju alkoholi ja narkootikumide tarbimine ning suitsetamine. Isegi vererõhu mõõtmise protsess arsti juures tõstab paljudel inimestel vererõhku. Seetõttu võivad koduse vererõhu mõõtmise tulemused paljuski erineda arsti juures mõõdetud tulemustest.

Loe lähemalt, mida saad teha selleks, et sinu vererõhu mõõtmise tulemused oleksid võimalikult täpsed.


1. Valmistu vererõhu mõõtmiseks

  • Mõõda vererõhku toatemperatuuril (~20° C). Kui vererõhu aparaat on jäänud külma kätte, hoia seda enne kasutamist vähemalt 1 tund toasoojas. Vastasel juhul võivad mõõtmise tulemused olla valed.
  • Ära söö vähemalt tund aega enne vererõhu mõõtmist.
  • Ära suitseta ega tarbi alkoholi vähemalt 2 tundi enne vererõhu mõõtmist.

2. Tee kindlaks, et vererõhuaparaat on sinule sobiva suurusega

Vererõhu mõõtmistulemuste täpsus sõltub manseti sobivusest sinu õlavarrega. Mansett ei tohiks olla liiga suur ega liiga väike.


3. Ära räägi vererõhu mõõtmise ajal

Mõõda vererõhku rahulikus ja mugavas keskkonnas ning püüa ka ise olla võimalikult rahulik ja mitte mõõtmise ajal rääkida.


4. Mõõda mitu korda ja tee märkmeid

  • Täpsema vererõhu määramiseks on soovitatav teha kolm järjestikuse mõõtmise rida ja kasutada keskmist väärtust.
  • Oota mõõtmiste vahel 3 minutit, et veri taastaks oma ringluse.
  • Pea märkmikku vererõhu mõõtmise tulemustega. Vererõhu sõltuvus erinevatest faktoritest on inimestel erinev. Ainult arst oskab analüüsida sinu vererõhu mõõtmistulemuste varieerumise tendentse.

5. Järgi arsti nõuandeid

  • Südameveresoonkonna ja mõnede teiste haiguste puhul on vererõhku vaja sagedasti jälgida. Sellistel juhtudel tuleks vererõhku mõõta arsti poolt kindlaks määratud aegadel. Rohtude võtmist tuleks kaaluda vaid raviarsti soovitusel.
  • Nõrga pulsisageduse ja südame rütmihäiretega patsientidel võib olla täpne vererõhu mõõtmine raskendatud. Sel juhul tuleks konsulteerida oma arstiga.

VAJAD VERERÕHUAPARAATI?

Vererõhuaparaadid on müügil kõigis ITAKi teeninduspunktides ning meie e-poes.


VAATA TOOTEID

ITAK OÜ

Anna meile tagasisidet

JÄLGI MEID SOTSIAALMEEDIAS

© 2024 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD