Leevendus väsinud ja turses jalgadele
Kompressioonpõlvikud, -sukad ja -sukkpüksid aitavad leevendada väsimust ja turseid jalgades. Nende kandmine koos liikumisega on peamiseks ravivõtteks veenihaiguste ja -puudulikkuse korral.
Veenihaigused tekivad siis, kui venoosse tagasivoolu süsteem ei toimi enam nõuetekohaselt.
Arteriaalne süsteem transpordib hapniku- ja toitainerikast verd jäsemetesse ja kõikidesse rakkudesse ning veenisüsteem hoolitseb seejärel vere, millest on hapnik ja toitained ära tarvitatud, tagasi südamesse juhtimise ehk venoosse tagasivoolu eest. Veri peab veenisüsteemis liikuma gravitatsioonijõule vastu!
Veenipuudulikku (ehk veenide nõrkus) tähendab jalgade veenisüsteemi talitluse halvenemist hapnikuvaese vere sihtotstarbelisel tagasi südamesse transportimisel. Veenide nõrkus võib areneda veenilaiendite haiguseks ehk varikoosiks ning põhjustada vedeliku kogunemist kudedesse ehk veeniturseid ja nahamuutusi nagu pigmentatsioon. Selliseid seisundeid nimetatakse krooniliseks veenipuudulikkuseks.
Veenid on päevast päeva suure surve all ning seda eeskätt vähese liikumise korral ehk siis, kui tööd tehes on vaja pikalt seista või istuda. Lihaspumbad on siis vähem aktiivsed ega toeta piisavalt vere edasisuunalist transportimist. Veenid üha laienevad sel juhul ja veeniklapid ei saa enam korralikult sulguda veenide suurenenud läbimõõdu tõttu. Selle tulemusel veri koguneb ja pindmised veenid, mida ei stabiliseeri lihased ega luud, laienevad. See põhjustab ämblikveenide teket ja esmaseid väänduvaid veenilaiendeid. Kroonilise veenipuudulikkuse hilisemates etappides põhjustab veenidesse kogunenud veri ka vedelike suuremat voolu ümbritsevatesse kudedesse. Selline “vesi jalgades” põhjustab jalgade ja pahkluude paistetamist. Kui kord hakkab vedelik veenipuudulikkuse tõttu kudedesse kogunema nii, et tekivad tursed ja sellega kaasnevad nahamuutused, siis nimetavad arstid vastavat seisundit juba krooniliseks veenipuudulikkuseks.
Kroonilise veenipuudulikkuse võimalikud sümptomid ja märgid
- Veenilaiendid: kolmest millimeetrist suurema läbimõõduga laienenud veenid
- Tursed: paistes pahkluud/jalad, vedeliku nähtav ja kombatav kogunemine kudedesse
- Nahamuutused: pruunid laigud nahal (pigmentatsioon), naha põletikulised muutused (ekseem), valge atroofiline armistumine (valge atroofia), kroonilise turse puhul nahaaluste kudede kõvenemine (lipodermatoskleroos)
Veenipuudulikkuse riskitegurite hulka kuuluvad muu hulgas ealine veenifunktsiooni nõrgenemine, pärilik soodumus ja hormonaalsed mõjud, mis põhjustavad veeniseina nõrgenemist näiteks raseduse ajal. Kroonilise veenipuudulikkuse riskitegurid on võrreldavad klassikalise veenilaiendite haiguse riskiteguritega.
Mõjutatavate tegurite hulka kuuluvad:
- peamiselt pikalt istumist või seismist eeldavad tegevused (näiteks tööl),
- ülekaalulisus,
- soojus (näiteks saun, kuum vann ja põrandaküte),
- alkoholi tarbimine ning
- tihedalt ümber keha istuvad riided ja kõrged kontsad.
Mõjutamatute tegurite hulka kuuluvad:
- ealine veenifunktsiooni nõrgenemine,
- geneetiline eelsoodumus ja
- hormonaalsed mõjud, mis põhjustavad veeniseina nõrgenemist näiteks raseduse ajal.
Veenidele võib teha head ka rohket liikumist ja tervislikku toitumist kombineeriv tervislik eluviis!
Veenide nõrkus ei ole ravitav. Sellele vaatamata on siiski mitmeid võimalusi sümptomite märkimisväärseks leevendamiseks ja elukvaliteedi parandamiseks. Sarnaselt kõikidele kroonilistele veenihaigustele on ka kroonilise veenipuudulikkuse puhul peamiseks ravivõtteks kompressioonsukkade kandmine kombineeritult liikumisega.
Kuidas kompressioontooted toimivad
Sukad avaldavad kudedele väljastpoolt survet ja mõjutavad lihaseid ning selle tulemusel hapnikuvaese vere tagasi südamesse voolamist. Lihased pingulduvad liikumisel, mistõttu surutakse lihaste vahel paiknevaid veene kokku ja veeniklapid sulguvad paremini. Selle tulemusel pumbatakse verd südamesse tagasi nii, nagu ette nähtud. Veri ei kogune jalgadesse ja see aitab ka vältida vere hüübimist ehk trombide teket. Seega kõige efektiivsema tulemuse tagab nende kandmine kehalise liikumisega kombineeritult. Nii saab leevendada märkimisväärselt valu, paistetus ja pinget ning parandades elukvaliteeti.
Meditsiinilised kompressioonsukad toimivad jalale täpselt määratletud survet avaldades, kusjuures kompressioon on kõige tugevam pahkluude juures. Jalga mööda ülespoole liikudes surve väheneb pidevalt. See on nii kõikidel ITAKis müüdavatel Saksamaa tootja medi kompressioontoodetel – nii põlvikutel, sukkadel kui sukkpükstel.
Meditsiiniliste kompressioonsukkade täielik toime on tagatud ainult siis, kui need istuvad jalas tihedalt. See võib tunduda alguses tavatuna ja sukad võivad pisut pigistada, ent peagi ei taha Te enam loobuda nende rahustavast, leevendavast ja kasulikust survest jalgadele.
Kompressiooni tugevus ja klassid
Kompressioonravitooted jagunevad surve ehk kompressioonklassidesse (CCL). Peamiselt on kasutusel surveklassid CCL1, CCL2, aga ka CCL3 ja CCL4. Mida kõrgem on kompressiooniklass, seda suurem on sukkadega jalgadele avaldatav surve. Seda nimetatakse ka puhkesurveks.
Kompressiooniklassidega avaldatava surve mõõtühikuks on millimeeter elavhõbedasammast ehk mmHg. Vajadusel konsulteerige arsti, lümfiterapeudi või spetsialistiga, milline on Teile sobiv klass.
CCL1 18-21 mmHG:
- Väsinud ja rasked jalad,
- ennetus või kerge varikoos (ilma turseta),
- pikkadel lennureisidel ja autoreisidel ehk tursetega, mis on tingitud liikumatusest (nt liigne istumine, halvatused),
- turse ennetuseks, profülaktika.
CCL2 23-32 mmHG:
- Mõõdukas ja raske nähtav varikoos s.h. rasedusega seotud,
- Veenioperatsioonide järgselt,
- Lipödeem II-III staadium,
- Krooniline venoosne puudulikkus
CCL2 klassi toodetele kehtib ITAKi kauplustes riiklik soodustus digiretsepti alusel!
Sukkade materjali paksus ei mõjuta kompressiooniklassi! Seega ei saa sukkade paksuse järgi hinnata kompressiooni tugevust.
Miks valida just ITAKi väljavalitud Saksa tootja medi kompressioontooted?
Meie jaoks on väga oluline kvaliteet ja usaldusväärsus. Samuti pakub Saksamaa tootja medi suurepärast hinna ja kvaliteedi suhet. medi on oma kompressioonsukki pidevalt arendanud juba üle 70 aasta. Lisaks sukkadega ettenähtud ravitoime tagamisele on medi tähelepanu keskmes olnud alati ka perfektse istuvuse ja suurepärase kandmismugavuse kindlustamine. Hingavad ja antibakteriaalsed kõrgtehnoloogilised kiud tagavad kompressioonsukkade kandjale ka meeldiva nahatemperatuuri.
- Pehme elastik: Uus kudumistehnika suurendab kandmismugavust, kuna tagab varvastele suurema vabadusetunde ja väiksema surve kinnise varbaosaga pöiapiirkonnas.
- Clima Comfort: See integreeritud funktsioon tagab sukkadele kandmismugavuse. Kaasaegne kiutehnoloogia juhib niiskuse naha pinnalt kiiresti ära ja tagab sukkadele suurepärase hingavuse. Teaduslikult testitud Prantsuse instituudis IFTH.
- Clima Fresh: See integreeritud funktsioon tagab sukkadele ebameeldiva lõhna teket pärssiva toime. See saavutatakse spetsiaalse kiutehnoloogia ja töötlusega tootmisprotsessis.
- Perfektne istuvus: aktiivselt hingavad elastsed materjalid ja kvaliteetne viimistlus tagavad omavahel kombineeritult patsiendile kandmismugavuse.
Lisa kindlustunnet pakuvad ka
- CE-märk – medi meditsiiniseadmed vastavad kõikidele Euroopa Liidu meditsiiniseadmete direktiivi 93/42/EMÜ ja Saksa meditsiiniseadmete seaduse nõuetele.
- Kvaliteedimärk – Hohenstein Research Institute kontrollib asjakohaseid katseid tehes korrapäraselt medi meditsiiniliste kompressioonsukkade vastavust RAL-GZ 387 kvaliteedimärgi nõuetele.
- Tekstiiltoodete usaldusväärsuse kvaliteeditempel – OEKO-TEX® STANDARD 100 sertifikaat tõendab, et medi tooted on hüpoallergeensed ja et need ei sisalda lateksit.
- medi rakendab standardile ISO 13485 vastavalt sertifitseeritud kvaliteedijuhtimissüsteemi.
Kas valida avatud või kinnise varbaosaga sukad?
Võimalik on valida nii avatud kui ka suletud varbaosaga sukki. Kinnise varbaosaga sukki peaksid kandma need inimesed, kelle varbad tursuvad. Lahtise varbaosaga sukad sobivad inimesele, kellel on kompressioontooteid raske peale saada, sest kätes on vähem jõudu (nt on probleeme valusate liigestega) või ei talu liigset survet varvastele. Samuti sobivad lahtise varbaosaga sukad suvel plätudega kandmiseks ja neile, kes ei talu palavust.
ITAKis saad CCL2 kompressioontooted kuni 90% riikliku soodustusega!
Tervisekassa hüvitab kroonilise venoosse puudulikkuse või venoosse haavandi korral kuni kaks kompressioonpõlvikut või -sukka või ühe paari kompressioonsukkpükse ühes kalendripoolaastas. Küsi soodustuse saamise kohta täpsemalt enda raviarstilt või pöördu meie poole!
- Tiina Pihlak (ortooside müügisuuna juht)
Tel 5344 0640
Epost tiina.pihlak@itak.ee