Kuidas valida sobiv lastekäru ja miks on oluline koostöö abivahendi spetsialistiga?

01.09.2021
Lastekarud.jpg

Lasteabivahendid on sotisaalsete oskuste arendamiseks üliolulised ning võimaldavad lapsel veeta perega koos aega ka kodust väljaspool.

Abivahendite valikul on oluline kõige pealt välja selgitada abivahendi kasutamise eesmärk. Käru valikul tuleb läbi mõelda, milliste tegevuste jaoks abivahendit vajatakse ning mis on lapse ja pere eesmärgid ning vajadused. Seejärel tuleb käru valikul hinnata nii käru omadusi kui ka lapse võimeid ja erivajadusi. Samuti on oluline keskkond, kus käru hakatakse kasutama ning millised on selle hoiustamise võimalused. Seega selgub käru valik põhjaliku arutelu ja abivahendite spetsialistiga kohtumise tulemusel.

Lastekäru vajadus võib olla tingitud erinevatest eesmärkidest. Näiteks võib ühel perel olla soov veeta võimalikult palju aega lapsega koos jalutades või vajada käru eelkõige selleks, et last viia ühest sihtkohast teise. Sel juhul on oluline tähelepanu pöörata käru rataste suurusele, mugavale liikuvusele ja transportimisvõimalustele. Lisaks tasub mõelda, kas lapsega kasutatakse peamiselt isiklikku autot või ühistransporti. Esimesel variandil on oluline, et käru mahuks pere auto pagasiruumi, teisel korral aga, et kärule oleksid tootja poolt lisatud kinnitused ühis- ja invatranspordi jaoks. Kasutusmugavusel on hea jälgida ka seda, kas käru on külgedelt lahti, lisatud tuuletakistus, päikesepeavari ning vihmakiled. Samas võib käru olla vajalik ka olukordades, kus laps peab kärus pikaajaliselt istuma, mis tähendab, et suurem rõhk peaks olema käru kohandamisvõimalustel ja õige stabiilse asendi tagamisel. Korrektse kehaasendi saavutamiseks on teinekord vajalik erinevate lisakohanduste juurde tellimine ja nende kokku sobitamine.

Käru valimisel vaadatakse kindlasti üle lapse kehaasend ja sümmeetria. Lasteabivahenditel on rühi hindamine väga oluline ja paljud edasised valikud sõltuvad eelkõige sellest, kuidas laps hoiab enda pead ja õlgu ning milline on puusade, vaagna ja jalgade asend. Lisaks hinnatakse lapse kehalisi võimeid, lapse kehaasendi kontrolli, liigeste teljelisust ning lihasjõudu. Madala lihasvastupidavuse või häirunud tasakaalu korral on ohutuse tagamiseks oluline õige rihmasüsteem. Klassikalise puusarihma asemel on olemas ka vaagnarihm, mis aitab istudes paremini fikseerida õiget asendit. Võimalik on valida ka kehatüve- ja vestisüsteemiga rihmu, et vajadusel hoida ka lapse ülakeha turvaliselt paigal. Samuti on olulised motoorsed oskused ja kognitiivseid võimeid, mis aitavad mõista lapse käitumist ja vastuvõtlikkust abivahendi kasutamisel.

Kõik ülalmainitu määrab ära, milliseid kohandusi on lastekärule vaja ning millistele omadustele tuleb rõhku panna.

Igapäevasteks jalutuskäikudeks sobivad hästi lastekärud Eio, Jogger, Zip ja Eco. Need kärud on kergemad (9-13,5 kg) ja lihtsasti kokkupandavad, mahtudes ka auto pagasiruumi. Kõikidel kärudel on kaasas vihma- ja päikesevari ning osadel ka istmealune poekorv. Kärud on varustatud mugavate pea- ja kehatugedega ning polsterdatud rihmadega, et tagada lapse turvalisus. Osadel kärudel on võimalik muuta seljatoe kaldenurka ja teha muid väiksemaid kohandusi. Lubatud lapse maksimaalne kehakaal jääb nendel kärudel 40-60 kg vahele.

Suuremate kohandamisvõimalustega kärud on Grizzly, Bingo Evolution ja Racer. Need kärud võimaldavad paremini tagada stabiilse õige asendi ning lisaks suuremale reguleerimisvõimalusele, saab nende kärude kaldenurka muuta rohkem. Lisakohanduste tõttu on kärud küll eelmistest ligi poole raskemad, kuid kokkupanduna mahuvad samuti auto pagasiruumi.

Lastekärud Grizzly ja Bingo Evolution „kasvavad koos lapsega“ ehk võimaldavad ajajooksul muuta istme laiust ja sügavust ning reguleerida seljatoe kõrgust ja tugesid. Mõlemal kärul on võimalik muuta istme sõidusuunda ehk kas laps on näoga või seljaga sõidusuunas ning muuta käru kaldenurka püstisest peaaegu lamavasse asendisse, et aidata tagada stabiilsem asend või võimaldada lapsel uinuda pikema jalutuskäigu ajal. Racer lastekäru on aga hea valik siis, kui laps on juba suurem ning teised kärud jäävad talle väikeseks.

Kõikidel ITAKi lastekärudel on olemas pidurid, et tagada lapse ohutus ja sertifikaat, mis tõendab kärude turvalisust.

Millest alustada?

  1. Võta ühendust ITAKi abivahendi spetsialisti ja füsioterapeudiga (margit@itak.ee, tel 5886 3950).
  2. Koos selgitatakse välja, millised on pere ja lapse vajadused, nõuded abivahendile ning keskkond, kus hakatakse käru peamiselt kasutama.
  3. Leppige kokku kohtumine. Kohtumisele võtavad abivahendi spetsialistid kaasa eelneva arutelu põhjal välja selgitatud potentsiaalselt sobilikud lastekärud. Kohtumisel proovitakse ja tutvustatakse lastekärusid ning selgitatakse järgmisi protsesse täpsemalt.
  4. Kui lapsel ei ole veel arstitõendit abivahendi vajaduse kohta, siis tasub paluda arstitõendi väljastamist, et saada lastekäru riikliku soodustusega.
  5. Soovitame lastekäru rentida, mis võimaldab hiljem lapse kasvades või arengust tulenevate vajaduste korral käru lihtsasti välja vahetada ning tagab kärule ka tasuta hoolduse ja remondi.
  6. Vähemalt 2 korda aastas soovitame hinnata käru sobivust koos meie abivahendi spetsialistidega, et analüüsida, kas käru kasutamine on efektiivne. Vajadusel vahetatakse käru teise mudeli või suuruse vastu.
  7. Käru hooldus peaks toimuma vähemalt 1 kord aastas, kuid vajadusel parandatakse või vahetatakse käru osad välja tihedamalt. Renditoodetel on nii hooldus kui ka remont tasuta!

ITAK OÜ

Anna meile tagasisidet

JÄLGI MEID SOTSIAALMEEDIAS

© 2024 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD